Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8.00 - 20.00 od Pn do Pt
9.00 - 17.00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Czym jest kierunkowy filtr paliwa?

, w kategorii Filtry

Filtr paliwa to bardzo ważny element samochodowego układu paliwowego. To jego praca sprawia, że paliwo podawane do silnika spełnia wszelkie wymagania. Ponadto jego rola w układzie paliwowym wydłuża żywotność silnika. Przy oznaczeniu filtra paliwa często znajdziemy informację 'kierunkowy'. Co to oznacza?

 

Co to jest kierunkowy filtr paliwa?

 

Samochodowy filtr paliwa z reguły zawsze jest kierunkowy. Filtr kierunkowy oznacza z kolei to, że na filtrze oznaczone zostało wejście i wyjście. Inny montaż, niż kierunek zaznaczony na filtrze paliwa sprawi więc, że silnik nie będzie pracował. Dlatego bardzo ważne jest, by w przypadku kierunkowego filtra paliwa zwrócić uwagę na kierunek montażu.

 

Co jest ważne podczas wymiany filtra kierunkowego?

 

Prócz wspomnianego już kierunku montażu, nowy filtr paliwa będzie wymagał od kierowcy napełnienia paliwem. Tutaj wiele zależy z kolei od rodzaju silnika. Właściciele benzyniaków będą musieli jedynie przekręcić kilka razy kluczyk w pozycję zapłonu, by pompa paliwa dostarczyła do filtra paliwo. Posiadacze diesli natomiast, będą zmuszeni odpowietrzyć układ, co jest nieco bardziej skomplikowane i zaleca się tę czynność powierzyć mechanikowi.

 

Jakie są skutki zużytego kierunkowego filtra paliwa?

 

Co prawda filtr to zaledwie element składowy układu paliwowego, ale jego prawidłowa praca ma bardzo duży wpływ na silnik. Rola filtra paliwa pozwala wydłużyć trwałość poszczególnych części a także samego silnika. Filtr zatrzymuje w końcu wszelkie szkodliwe dla jednostki napędowej zanieczyszczenia.

 

Uwaga: Kiedy filtr się zatka, trzeba jak najszybciej wymienić go na nowy. Skutkiem zapchania filtra może być bowiem zapowietrzenie układu paliwowego, które może z kolei doprowadzić do uszkodzenia wtryskiwaczy. Tutaj naprawa jest natomiast bardzo kosztowna i kilkakrotnie przewyższa wymianę filtra.

 

Kiedy wymienić filtr kierunkowy paliwa?

 

Trudno podać dokładny przebieg. Według producentów należy trzymać się zakresu od 30 tys. do 60 tys. kilometrów. Innym wyznacznikiem jest z kolei czas - oczywiście w przypadku, gdy kierowca pokonuje mniejsze dystanse. Wówczas zaleca się wymianę filtra raz na rok lub dwa. Pozwoli utrzymać to układ paliwowy w najlepszym stanie.

 

Na koniec drobna rada. Jeżeli zdecydujemy się wymienić filtr paliwa w naszym samochodzie, zawsze wybierajmy sprawdzone oferty. Nie kupujmy filtrów nieznanych marek, bo mija się to z celem. Rola filtra jest zbyt istotna dlatego zawsze korzystajmy z oferty renomowanych marek takich jak m.in. Filtron, Mann czy Purflux.

Podziel się:
    
    

Sprawdź inne produkty

Ostatnio komentowane


dobry filter. moge polecic raczej, wczesniej auto sie mocno krzstusiło, po wymianie problem...

WSC 

hmmm... nieco luszczy sie lakier na tym filtrze, ale przeciez nie ma to zadnego znaczenia jezeli...

Tomek_speed 

Od lat jezdze Toyotami, cenie sobie japoniskie samochody i dlatego kupuje do nnich tylko dedykowane...

Kaktus japan 

Polecano mi ten filtr jako jeden z najlepszych filtrów do japońców, nie odbiegający jakoscia od...

Kwazar 
Obsługujemy
płatności
platnosci

Filtry samochodowe w sklepie iParts.pl