Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8.00 - 20.00 od Pn do Pt
9.00 - 17.00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Najczęstsze usterki filtrów – jak sobie z nimi poradzić?

, w kategorii Filtry
Filtr paliwa
Filtr paliwa

Filtry samochodowe to bardzo istotne elementy, których rola spełniana jest tylko do pewnego momentu. Z czasem dochodzi do usterek i awarii a także do zużycia eksploatacyjnego tych podzespołów. Czy filtry trzeba wówczas wymienić na nowe? Pewne jest jedno, bagatelizowanie nieprawidłowego działania poszczególnych filtrów do niczego dobrego nie prowadzi.

 

Każdy pojazd został wyposażony w kilka filtrów, których rola sprowadza się do oczyszczania cieczy, gazu lub powietrza ze szkodliwych dla poszczególnych części samochodowych oraz samego kierowcy i pasażerów zanieczyszczeń. Filtry można podzielić na te mniej i bardziej istotne dla samochodu, ale każdy z nich należy regularnie kontrolować.

 

Filtr paliwa – co mu grozi?

 

Zacznijmy od tego, że niesprawny filtr paliwa zakłóca pracę silnika spalinowego i obniża jego moc. Ponadto jego nieprawidłowe działanie może doprowadzić do problemów z układem rozruchowym samochodu. Filtrom paliwa grozi przede wszystkim brud, drobinki śmieci i cząstek stałych, mogących znajdować się w kiepskiej jakości paliwie. Dochodzi wówczas do zatkania się filtra i trzeba go wymienić na nowy. Ponadto do usterek filtra paliwa zalicza się także nieumiejętny montaż, przy którym uszkodzeniu ulega gwint.

 

Filtr cząstek stałych - dlaczego się zapycha?

 

Najbardziej problematyczna dla filtra cząstek stałych jest sadza, która gromadzi się w filtrze. Nie zawsze zostaje ona wypalona do końca – zwłaszcza w warunkach miejskich. Skutkuje to stopniowym zapychaniem się tego filtra, co skutkuje z kolei spadkiem mocy jednostki napędowej lub przejściem silnika w tzw. tryb awaryjny. Zatkanie filtra cząstek stałych wymusza na kierowcy jedynie wymianę na nowy.

 

Filtr oleju – dlaczego ulega awariom?

 

Do usterek filtra oleju dochodzi nie tylko na skutek kiepskiej jakości oleju silnikowego oraz zanieczyszczeń i brudu. Do awarii może dojść także z powodu nieprawidłowego montażu filtra lub nieodpowiedniego doboru filtra do wersji pojazdu. Niestety zdarza się to coraz częściej, że mechanik zapomina o wymiarach i rodzajach gwintu. Pamiętajmy, że sama marka i cechy zewnętrza filtra to nie wszystko.

 

Filtr powietrza – co najbardziej mu szkodzi?

 

Filtr powietrza powstał, by oczyszczać powietrze, które kierowane jest do silnika. Niestety to właśnie kurz i inne zanieczyszczenia, nawet te najdrobniejsze, skutkują awariami filtra powietrza. Im więcej zanieczyszczeń tym gorsza filtracja i tym samym coraz bliżej momentu, w którym filtr całkowicie przestanie spełniać swoje zadania. Ponadto do częstych usterek należy zaliczyć zerwanie gwintu na skutek nieumiejętnego montażu.

Podziel się:
    
    

Ostatnio komentowane


dobry filter. moge polecic raczej, wczesniej auto sie mocno krzstusiło, po wymianie problem...

WSC 

hmmm... nieco luszczy sie lakier na tym filtrze, ale przeciez nie ma to zadnego znaczenia jezeli...

Tomek_speed 

Od lat jezdze Toyotami, cenie sobie japoniskie samochody i dlatego kupuje do nnich tylko dedykowane...

Kaktus japan 

Polecano mi ten filtr jako jeden z najlepszych filtrów do japońców, nie odbiegający jakoscia od...

Kwazar 
Obsługujemy
płatności
platnosci

Filtry samochodowe w sklepie iParts.pl