Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8.00 - 20.00 od Pn do Pt
9.00 - 17.00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Sportowe filtry powietrza - wszystko co musisz wiedzieć

, w kategorii Filtr powietrza

Rola filtra powietrza polega nie tylko na oczyszczaniu powietrza kierowanego do komór spalania silnika. Filtr odpowiada także za zapewnienie prawidłowego ciśnienia w układzie dolotowym jednostki napędowej. By dodatkowo wzmocnić silnik można zdecydować się na montaż sportowego filtra powietrza. Czy warto?

 

Sportowy filtr powietrza - co to?

 

Filtr powietrza typu sportowego to taki, który umożliwia wyższy przepływ powietrza, co może przyczynić się do wzrostu mocy silnika. Taki filtr po prostu obniża opory przepływu powietrza i tym samym ułatwia zasysanie powietrza do cylindrów. Taki prosty zabieg poprawia sprawność silnika – zwiększa moc i moment obrotowy.

 

Z reguły stosuje się dwa najbardziej popularne zamienniki. Pierwszy to wkładki, których montaż pozwala de facto zastąpić oryginalny filtr powietrza. Druga opcja to zastosowanie tak zwanych stożków, zastępujących obudowę filtra i filtr fabryczny.

 

Sportowe filtry powietrzaSportowe filtry powietrzaIle kosztuje sportowy filtr powietrza?

 

Za standardowy filtr powietrza dobrej marki przyjdzie kierowcy zapłacić około 50 złotych. Niestety, ale za dobrej jakości sportowy filtr powietrza uznanego producenta przyjdzie zapłacić cztery razy więcej, bo aż około 200 złotych. Dla wielu kierowców taka różnica w cenie okazuje się zbyt duża i dlatego decydują się na pozostanie przy filtrze standardowym.

 

Wady i zalety sportowych filtrów powietrza

 

Największa zaleta to upragniony wzrost mocy silnika, który, uwaga, nie zawsze bywa tak duży, jak tego oczekujemy. By efekt podwyższonej był naprawdę odczuwalny trzeba jeszcze m.in. założyć sportowy wałek rozrządu. Duży plus stanowi także fakt, że sportowe filtry powietrza to elementy po prostu trwalsze od ich standardowych odpowiedników.

 

Do największych wad zaliczyć należy natomiast dosyć wygórowane ceny sportowych filtrów powietrza oraz konieczność dodatkowych nakładów finansowych, by móc odczuć wzrost mocy silnika. Ponadto trzeba jeszcze doliczyć koszty preparatu czyszczącego oraz oleju konserwującego. Niemałym mankamentem jest także fakt, że montaż sportowych filtrów powietrza jest nieco skomplikowany.

 

Czy warto stosować sportowe filtry powietrza?

 

Trudno doszukać się jednoznacznej odpowiedzi. Z ekonomicznego punktu widzenia ich zakup absolutnie się nie kalkuluje. Z kolei dla tych kierowców, którym zależy na podniesieniu mocy silnika (mimo wszystko stosunkowo tanim kosztem), filtry tego typu będą najlepszym wyjściem. Decyzja wedle uznania i zapotrzebowania użytkownika.

Podziel się:
    
    

Sprawdź inne produkty

Ostatnio komentowane


dobry filter. moge polecic raczej, wczesniej auto sie mocno krzstusiło, po wymianie problem...

WSC 

hmmm... nieco luszczy sie lakier na tym filtrze, ale przeciez nie ma to zadnego znaczenia jezeli...

Tomek_speed 

Od lat jezdze Toyotami, cenie sobie japoniskie samochody i dlatego kupuje do nnich tylko dedykowane...

Kaktus japan 

Polecano mi ten filtr jako jeden z najlepszych filtrów do japońców, nie odbiegający jakoscia od...

Kwazar 
Obsługujemy
płatności
platnosci

Filtry samochodowe w sklepie iParts.pl