Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8.00 - 20.00 od Pn do Pt
9.00 - 17.00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak rozpoznać, że filtr paliwa wymaga wymiany? Oto najczęstsze objawy jego awarii

autorstwa

Filtr paliwa jest jedną z części eksploatacyjnych samochodu, która powinna być regularnie wymieniana. Wielu kierowców o konieczności jego zastępowania przypomina sobie dopiero w momencie pojawiania się niepokojących objawów świadczących o jego zapchaniu. Jak jednak rozpoznać, że za problemy z pracą jednostki napędowej odpowiada uszkodzony filtr paliwa?

Rola filtrów paliwowych

Filtry paliwowe to niezwykle ważne elementy, które zapewniają prawidłową pracę układu paliwowego. Występują one zarówno w samochodach wyposażonych w silniki wysokoprężne, jak i benzynowe. O ile w przypadku diesli właściciele aut pamiętają zwykle o wymianie filtra paliwa, tak w pojazdach z jednostkami benzynowymi kierowcy lekceważą często tę konieczność. Może to jednak doprowadzić do poważnych konsekwencji – części te pełnią bowiem bardzo istotne zadanie i nie powinniśmy dopuszczać do ich uszkodzenia.

Filtr paliwa odpowiada za pozbywanie się wszelkich zanieczyszczeń, które mogły trafić do paliwa. Dodatkowo w dieslach funkcją tego komponentu jest także odseparowywanie wody od oleju napędowego. Aby filtry paliwowe dobrze spełniały swoje zadanie, ich budowa musi być niezwykle precyzyjna. Nie można także pozwolić sobie na ich zapchanie – cząstki, których mają pozbyć się filtry są bardzo małe, a ich przedostanie się do innych części układu paliwowego mogłoby doprowadzić do powstania poważnych problemów z silnikiem.

Co ile wymieniać filtr paliwa?

To, jak często wymieniać filtr paliwa, zależy od wielu czynników i niemożliwe jest podanie jednoznacznej odpowiedzi. Inny interwał jest zwykle przewidziany dla samochodów z silnikami benzynowymi, a inny dla tych wyposażonych w jednostki wysokoprężne. Wpływ na żywotność filtrów ma także jakość tankowanego paliwa oraz konstrukcja pozostałych komponentów układu. Istotny jest również oczywiście rodzaj zamontowanej części. Z tego powodu zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta dotyczące tego, co ile wymieniać filtr paliwa. Choć często interwały te wynoszą około 20-50 tysięcy kilometrów, wielu specjalistów doradza ich skrócenie. Filtr ten wymieniać można nawet przy okazji zastępowania filtrów oleju, powietrza i kabiny – najwygodniejszą i najkorzystniejszą opcją jest wtedy zakup zestawów filtrów. W praktyce jednak niektórzy kierowcy nie stosują się ani do zaleceń producenta, ani do rad mechaników i filtr paliwa wymieniają dopiero w momencie zauważenia objawów jego zużycia.

Filtr paliwa – objawy awarii

Uszkodzenie filtra paliwa może objawiać się w różnorodny sposób. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić między innymi problemy z odpaleniem silnika, czy też jego szarpanie podczas jazdy. Możemy mieć także do czynienia z jego gaśnięciem na biegu jałowym. Objawem, który może świadczyć o zapchaniu filtra paliwowego, jest także wyraźny spadek mocy jednostki napędowej oraz większe niż zwykle zużycie paliwa. Tym, co jeszcze bardziej utrudnia zlokalizowanie przyczyny danej awarii, jest fakt, że wszystkie wymienione objawy mogą być oznaką uszkodzenia wielu innych komponentów. Warto jednak pamiętać o tym, że filtr paliwa jest najtańszą częścią, która może odpowiadać za wskazane problemy, dlatego, gdy chcemy pozbyć się awarii, to właśnie od jego wymiany warto zwykle zacząć.

Podziel się:
    
    

Ostatnio komentowane


dobry filter. moge polecic raczej, wczesniej auto sie mocno krzstusiło, po wymianie problem...

WSC 

hmmm... nieco luszczy sie lakier na tym filtrze, ale przeciez nie ma to zadnego znaczenia jezeli...

Tomek_speed 

Od lat jezdze Toyotami, cenie sobie japoniskie samochody i dlatego kupuje do nnich tylko dedykowane...

Kaktus japan 

Polecano mi ten filtr jako jeden z najlepszych filtrów do japońców, nie odbiegający jakoscia od...

Kwazar 
Obsługujemy
płatności
platnosci

Filtry samochodowe w sklepie iParts.pl